Sony Android Wear"ı kullanacak mı?

Geçtiğimiz hafta içerisinde tanıtılan Android"in giyilebilir cihazlara özel türevi Android Wear, daha önce burada değindiğimiz kadarıyla Samsung, LG, HTC, Asus, Motorola gibi firmalar ile Qualcomm, Intel, Broadcom, MediaTek gibi yonga üreticilerinin de ilgisini çekiyor ve bu isimlerin konu hakkında çalışmalar yürüttükleri biliniyor. Gelen son bilgileregöreyse pazarın önemli ismi Sony, gelecek akıllı saatlerinde "Android Wear" kullanmayı düşünmüyor.
 

Konu hakkında Cnet'e konuşan Sony Mobile Amerika'nın başındaki isim Ravi Nookala, akıllı saatlerde (SmartWatch ve SmartWatch 2) kullandıkları mevcut Android altyapısı için zaman ve kaynak açısından ciddi yatırım yaptıklarını belirtiyor ve sonuç olarak da bu yönde çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekliyor. Nookala ayrıca yaptıkları bu tercihe rağmen Google ile yakından çalışmaya devam edeceklerini de söylüyor. Akıllı saatler için kurduğu platformda şuan 200 farklı uygulama yer alan Sony, söylendiği kadarıyla bu zenginliği iyi kullanmak istiyor.

Android Wear tam olarak ne yapıyor?

 

Android Wear, size "sizinle beraber hareket eden bilgileri" sunmayı, tüm dünyayı kolunuza getirmeyi amaçlıyor. Sadece zamanı söylemekle yetinmeyen Android Wear, zamana göre tahminler yapabiliyor ve konum bilgilerini de kullanarak içeriğe hassas veriler oluşturabiliyor.
Örneğin bir otobüse bindiğinizde Google Maps destekli bir geri sayım sayacı, hedefinize ne kadar sürede ulaşacağınızı size söylüyor. Yeni teknoloji, sizi etrafta olabilecek çeşitli tehlikeler konusunda da uyarabiliyor. Google'ın bir videosunda yakındaki plajları listeleyen yeni Android Wear kullanıcıları, deniz canlıları tarafından rahatsız edilmekten kurtuluyorlar.


Aileniz için daha çok zaman ayıracaksınız


Google, Android Wear'ın akıllı telefonlara olan bağlılığımızı azaltacağını ve bu sayede ailemize daha fazla zaman ayıracağımızı düşünüyor. Örneğin bir ebeveyn, ailesiyle kahvaltı ederken işe yaklaşık kaç dakikada gidebileceğini saatinden kontrol edebilecek.
Android Wear'ın ebeveynlere sunduğu olanaklar bununla sınırlı değil. Örneğin bir baba küçük çocuğuna banyo yaptırırken arkadaşından gelen Hangouts mesajına bakabilecek, Google'a favori takımının maç sonuçlarını hiçbir düğmeye dokunmadan sorabilecek.
"Okay Google" sözcükleri ile taksi çağırmak, restoran rezervasyonları yapmak, alarm ayarlamak, mesaj almak ve göndermek de elinizi hiç kullanmadan mümkün olacak.

Geliştirilmekte olan uygulamalar


Android Wear, akıllı saatler için daha uygun bir işletim sistemi olacak çünkü geliştiriciler, uygulamalarını Google'ın ekosisteminden saate taşıyabilecekler.
Android Wear için ortaya çıkan ilk üçüncü parti uygulamalardan bir tanesi, daha sonra okumak istediğiniz uzun makaleleri saklamanıza yarayan Pocket. Bu uygulama sayesinde uzun yazıları okuma işini büyük ekranda yapmak üzere erteleyebiliyorsunuz.
Sevdiğiniz uygulamaların Android Wear'lı akıllı saatinizde kullanılabilir hale gelmesi, çok uzun sürmeyecek. Ancak geliştiriciler, aynısını sadece Galaxy telefonlarla çalışan Tizen platformunda yapmakta zorlanabilirler.


Fitness ve diğer kullanım alanları
Android Wear'lı akıllı saatler, sizi yanınızda bir adım ölçer taşımaktan, onu kaybetmekten veya unutmaktan da sizi kurtaracak.

Kolumuzdaki bir akıllı saat, gün boyunca attığımız adımların doğru biçimde sayılmasını sağlayacak. Google, Android Wear'lı saatlerin sevdiğimiz fitness uygulamalarıyla bağlanacağının, gerçek zamanlı hız ve mesafe bilgileri sağlayacağının sözünü veriyor.

Google'ın Android Wear tanıtım videosunda farklı bir cihazdaki müziğin Android Wear'lı bir saat ile nasıl etkinleştirildiğini de görmüştük. Bunun yanında Android Wear, filmleri TV'ye yansıtmanıza da izin verecek (muhtemelen Chromecast ile).

Yorumlar

Yorum Yaz

   

   

   

Güvenlik Resmi:    

 

Reklam Alanı