ASURİLER KÖYLERİNE YENİNDEN DÖNDÜLER

1993 yılları arasında Belçika başta olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerine yerleşen Asuriler çözüm sürecinde ardından Köseler(Hesana) köyüne dönme kararı aldılar. Asuriler köylerini yeninden inşa etmeye başladılar.
21 yıllık köy özlemini yaşadığını söyleyen Asuri Gurgis Kucum, amaçlarının köylerini yeniden inşa edilmesi olduğunu söyledi. Asuri Gurgis Kucum "Köseler(Hesana) köyündenim, Belçika'da yaşıyorum. 21 yıl sonra ilk defa köyüme geldim. Bizim köyümüz 21 yıl önce boşaltıldı, boşaltılma nedenini tekrar tekrar anlatmama gerek yok, çünkü herkes biliyor köy boşaltmalarının nedenlerini. Bizim köyümüz boşaltılırken en son 20–25 aile vardı. 1987'li yıllarda köyümüzde 300'den fazla aile yaşıyordu. Köyümüz boşaltıldıktan sonra çoğu Belçika'da olmak üzere, Almanya, Fransa, İsveç ve Hollanda'da yaşıyoruz. Biz köylüler bir kaç defa bir araya geldik ve başlatılan çözüm süreciyle birlikte köye dönüş kararı aldık. Köyümüze dönüp tekrar inşa etme kararı aldık" dedi. 
Köy'e  yakın alanda kurulan maden Ocaklardan çıkarılan kömürün içme sularını kirletildiğini söyleyen Kucum, " Köyümüze yakın yerlerde 7-8 tane maden ocağı var ve çalıştırılıyor. Burası gerçekten bir cennet bahçesi gibidir. Bütün dağı taşı madendir.  Bu maden ocakları düzensiz çalıştırıldığı için rahatsız oluyoruz.Bizim bu maden ocaklarını işletenlerden ricamız biraz düzenli çalışsınlar. Bizim suyumuza ve köyümüze dikkatli davranılmasını istiyoruz. Biz de köy halkı olarak köyümüzde iyi bir şekilde  yaşamak istiyoruz. Eskisi gibi köyümüzün suyunu ve bağ bahçemizi kullanmak istiyoruz" diye ifade etti.  Köyde kullanılamaz halde olan evlerin onarılması mümkün olmadığını söyleyen Kucum,"Bizler şu anada köye üç aile fertleri geldik. Burada ilk başta üç ilenin barınacağı şekilde evlerin temelini atacağız.  En kısa zamanda 7-8 aile sene sonuna kadar yerleşmeyi planlıyoruz.  Daha sonrada yaklaşık 60 aile gelecek. Biz burada tüm imkanlarımızı zorlayarak her şekilde köyümüze geri dönmek için çalışıyoruz. Buraya kim gelirse gelsin kepimiz kardeşiz " dedi.
'Avrupa'da hep köyümüzün hasretiyle yaşadık'
Köy boşaltılmadığı yıllarda köy muhtarlığını yapan İliş Beğtaş ise,  köye dönüş projesi  kapsamında köye geri geldiklerini ifade etti. Beğtaş, "Bizlerde de diğer köylüler gibi kendi topraklarımıza gelerek köyü inşa etmek geri döndük. Köyümüze 21 yıl ardan sonra tekrar geri dönmek için bize yardımları dokunan ve imkanları verenlere teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.
 Köylerine geri dönmek için Avrupa'dan 3 kişi köyün onarılması için geldikleri ifade eden Beğtaş,  "Avrupa'da hep köyümüzün hasretiyle yaşadık. Bu özlemle büyüdük. Şu anda köyümüze gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Köyün genel durumu ortada onarılacak hiç bir durumu yok.
Köyde yeniden yeni evlerin inşaatına başlaması temellerini atacağız. Biz eski  gibi köyümüzde yaşamımızı sürdüreceğiz. Buradan Asuri halkına çağrıda bulunuyorum.Selamlarımı gönderiyorum.  Avrupa'da yaşayan insanlarımız tekrar köylerine geri gelmeleri için imkanlar sunuldu.Bunun için burada nasıl çalıştığımızı görsünler. Burada şahsi bir çalışma yapmıyoruz. Tüm köylüler adına burada çalışıyoruz. Yaptığımız hizmetler Hesana köylüleri adına yapıyoruz. Köyde bulunan sağlık ocağını yeniden onararak köye gelecek olanlara misafirler için misafirhane yaptık. Köyümüz eskinden nasıldı bizde şu anda onararak eski haline dönüştürmeye çalışacağız" dedi.
'Avrupa'da yaşayan Asuriler köyüne geri dönmeli'
Avrupa'ya göç eden Asuri halkına çağrıda bulunan İliş Beğtaş; "Avrupa'ya göç eden herkes köyüne geri dönmeli. Sadece Asuri halkı tek değil. Bize köyümüze geri dönmek için uzun yıllar hep bu hasretler kaldık.  Şimdi de köyümüzü tekrar onarmak için burada bulunuyoruz" dedi.

Yorumlar

Yorum Yaz

   

   

   

Güvenlik Resmi:    

 

Reklam Alanı