Şırnakta Termik Santral Protestosu

Şırnak Çevre Platformu, Toptepe köyü yakınlarında termik santral kurulmasına tepki gösterdi.

Şırnak Çevre Platformu'nun çağrısı üzerine Ömer Kabak Meydanı'nda toplanan, aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan'ın da bulunduğu grup, taşıdıkları döviz ve pankartla termik santral yapımına karşı çıktı.

Milletvekili Sarıyıldız, burada yaptığı açıklamada, Şırnak ve Cizre ilçesinde kurulacak bir güneş enerjisi sisteminin bölgeye yeteceğini söyledi.

Belediye Başkanı Kadırhan da doğa katliamı diye nitelendirdikleri şeyin insan katliamına ve kültürün yok edilmesine dönüştüğünü, termik santral nedeniyle Silopi ilçesinde son 10 ayda 300 hamile kadının düşük yaptığını ileri sürdü.

Şırnak'ta termik santrallerin kurulmasını istemediklerini kaydeden Kadırhan, "Silopi'de faaliyete olan termik santrallerin yanı başına onun iki katı kapasiteye sahip bir yenisi yakında faaliyete başlayacak. Üçüncüsünün projesi onaylandı. Eğer biz sessiz kalırsak, onun da inşaatı başlayacak" dedi.

Şırnak Çevre Platformu adına konuşan Şeyhmus Uğur ise "Termik santral istemiyoruz. Enerji için güneşimiz, rüzgarımız bize yeter" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından grup, Uludere Caddesi'ne kadar yürüdü

Yorumlar

Yorum Yaz

   

   

   

Güvenlik Resmi:    

 

Reklam Alanı