5 Farklı Ülkeden Gelen Yabancı Öğrenciler Şırnakı Gezdi

Şırnak'ın Silopi İlçe Kaymakamlığı'nın yürüttüğü Avrupa Birliği ile ortaklaşa yapılan 'Gençler için çözüm zamanı' projesi kapsamında, 5 farklı ülkeden gelen 35 üniversite öğrencisi bugün Şırnak'ı gezdi.

Silopi ilçesinde dün konaklayan 5 farklı ülkeden 35 öğrenci bugün Şırnak"ta AK Parti İl Başkanı Mehmet Demir"i parti binasında ziyaret etti. Ziyarette çözüm süreci ve faydalarından söz eden öğrenciler detaylı bilgileri il başkanı Mehmet Demir"den aldı. Çözüm süreci ile birlikte bölgeye olan bakış açısının değiştiğine vurgu yapan yabancı öğrenciler artık herkesin bu bölgelere gelebileceğini söyledi. AK Parti il başkanlığı binası toplantı salonunda yabancı öğrencileri ağırlayan İl Başkanı Mehmet Demir, bu ziyaretten dolayı memnun olduğunu belirterek, "Hz. Nuh"un şehrine Hz. Nuh"un gemisinin oturduğu Cudi"nin bereketli topraklarına hoş geldiniz, şeref verdiniz. Yaklaşık 30 yıldır bölgemizde bir kardeş kavgası devam ediyor. Bu kavga yüzlerce ve binlerce insanımızı kaybetmemize sebep oldu. Yaklaşık 30 yıllık bir sürede kan ve gözyaşının hakim olduğu bu atmosferi dağıtmak, artık silahın hiçbir şekilde çözüm olmadığını, gerek kendi ülke insanımıza gerekse dünyanın bütün halklarına anlatmak adına başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan"ın önderliğinde 2 yıldır çözüm süreci başlatıldı. Amacımız hiçbir ananın gözyaşı dökmemesidir. Hepimizin kardeşçe yaşayabileceği kan ve gözyaşının hiç olmadığı, birlikte herkesin demokratik bir düzen içerisinde kültürel haklarını özgürce yaşayabileceği bir ortamı oluşturmak, insanımızın huzur ve güven ortamı içerisinde geleceğe sevgi, barış ve diyalog atmosferiyle yürümesini sağlamak, bu çözüm sürecinin en önemli hedeflerindendir. Bu çözüm süreciyle beraber dünyanın değişik ülkelerinde siz değerli güzel kardeşlerimizle bir arada olmanın güzelliğinin bu işin bir meyvesi olduğunu açık bir şekilde ifade etmek isterim" dedi.

Gençler ise, böyle bir programı düzenleyen herkese teşekkür ederek, “Burada olmaktan çok mutluyuz. Böyle programların sürekli olmasını istiyoruz. Biz buraya gelerek gözlerimizle gördük, her şey çok farklı. Biz de bu tür programların daha çok yapılmasını ve bizim gibi gençlerin gelip buraları görmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İl Başkanı Mehmet Demir, yabancı öğrencilere Türkiye haritası çizili kilim ve Nuh"un Gemisi'nin maketini hediye etti.

Yorumlar

Yorum Yaz

   

   

   

Güvenlik Resmi:    

 

Reklam Alanı